Zebraliśmy w tym miejscu najczęściej zadawane pytania na temat naszej meksykańskiej bazy nurkowej w Tulum na Jukatanie i zapewniliśmy Ci możliwie najbardziej wyczerpujące na nie odpowiedzi. Po prostu wybierz z poniższej listy temat, który Cię interesuje.

Jak trafię do bazy nurkowej Mayan Waters w Tulum?
Najbliższe międzynarodowe lotnisko jest w Cancun, 120 km na północ od Tulum jadąc autostradą nr 307. Z lotniska możesz wsiąść w autobus do Playa del Carmen i przesiąść się tam na autobus do Tulum. Droższą opcją jest wziąć taksówkę bezpośrednio z lotniska do naszego miasteczka. Oczywiście, zawsze możesz skontaktować się z nami, aby ustalić najbardziej komfortowy przejazd z lotniska do centrum nurkowego Mayan Waters. Będziemy czekać na Ciebie na lotnisku w danym dniu o ustalonej porze.
Nigdy nie nurkowałem w jaskiniach. Czy to jest bezpieczne?
Tak, to bezpieczne. Nurkowanie kawernowe w cenotach jest możliwe nawet dla początkujących nurków, po podstawowym kursie nurkowania. Nurkowanie odbywa się w zasięgu światła dziennego i nie przekracza limitu głębokości 20m. Nurkowanie kawernowe nie jest nurkowaniem jaskiniowym. Daje ono wrażenia analogiczne do nurkowania jaskiniowego, ale jest bezpieczniejsze ze względu na otwarte środowisko wodne. Aby w pełni cieszyć się wrażaniami płynącymi z nurkowania w cenotach, zalecamy wziąć udział w kursie nurkowania jaskiniowego, prowadzonym przez Mayan Waters.
Czy pod wodą jest zimno?
Temperatura wody cenotach przez cały rok oscyluje w okolicach 25°C. Jednak temperatura wody w Morzu Karaibskim waha się od 19°C w styczniu do 28°C w październiku. Tak czy inaczej, używamy pięciomilimetrowych pianek neoprenowych z długimi rękawami oraz trzymilimetrowych kapturów. Przy tych temperaturach nie ma jednak potrzeby używać rękawic. Przeczytaj o ekwipunku używanym w centrum nurkowym Mayan Waters.
Czy mogę przywieźć ze sobą swój własny sprzęt nurkowy?
Oczywiście, że możesz przywieźć swój własny sprzęt nurkowy! Nie tylko będziesz czuł się bardziej komfortowo podczas nurkowania, ale również otrzymasz 5% zniżki na nurkowania rekreacyjne. Pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą przynajmniej trzymilimetrową piankę neoprenową z długimi rękawami oraz kaptur, jako że temperatura wody w cenotach wynosi około 25°C, a w Morzu Karaibskim woda ma pomiędzy 19°C a 28°C. Podwodna latarka też Ci się na pewno przyda. My zapewniamy Ci wtedy do nurkowania butle i balast.
Co powinienem zabrać ze sobą do cenotów?
Powinieneś wziąć ręcznik, środek odstraszający owady (przeciw komarom) i trochę gotówki, jako że w wielu cenotach znajdują się sklepiki z pamiątkami. Nie bierz ze sobą cennych przedmiotów ani dużych sum pieniędzy.
Co powinienem zabrać ze sobą na łódkę?
Powinieneś wziąć ręcznik, krem do opalania z wysokim filtrem, okulary słoneczne i nakrycie głowy, aby ochronić się od karaibskiego słońca. Nie bierz ze sobą cennych przedmiotów, ponieważ zauważyliśmy, że wykazują iście magiczną skłonność do wypadania za burtę i znikania w odmętach Morza Karaibskiego. Jeśli już naprawdę, ale to NAPRAWDĘ musisz wziąć ze sobą na łódkę smartfona (i tak nie będzie łapał zasięgu) i/lub aparat fotograficzny, włóż je przynajmniej do wodoodpornego i możliwie niezatapialnego pojemnika. Zostałeś ostrzeżony!
Ilu nurków naraz nurkuje zazwyczaj w cenotach?
Zazwyczaj nurkujemy w grupach po czterech nurków na jednego divemastera. Nie przepadamy za tłumami pod wodą, dlatego staramy się  wybierać mniej popularne, a równie piękne cenoty. Jednakże nawet tam napotykamy pod wodą innych nurków.
Czy mogę nurkować solo?
Przykro nam niezmiernie, ale nurkowanie solo jest absolutnie wykluczone. Nurkowanie solo jest sprzeczne z dwoma podstawowymi zasadami związanymi z nurkowymi przepisami bezpieczeństwa: partnerstwem i nadmiarowością. A my w Mayan Waters mocno wierzymy w bezpieczeństwo nurkowania, zgodnie z hasłem przewodnim naszej partnerskiej organizacji International Diving Federation – Safety first!
Czy mogę mieć Waszego divemastera na wyłączność?
Zazwyczaj nurkujemy w grupach po czterech nurków na jednego divemastera, ale skontaktuj się z nami, aby poczynić odpowiednie ustalenia co do nurkowania na wyłączność. 
Co z ubezpieczeniem nurkowym?
Wymagamy, abyś je miał, zanim zaczniesz nurkować z Mayan Waters. Jeśli jeszcze nie masz ubezpieczenia nurkowego, skontaktuj się z nami, a my Ci pomożemy je zdobyć.
Zapewniacie zakwaterowanie w Tulum?
Właściwie to nie, bo Mayan Waters jest bazą nurkową i skoncentrujemy się na zapewnianiu najlepszych wrażeń związanych z nurkowaniem. Ale jako, że mieszkamy na miejscu, w Tulum, możemy w każdej chwili skontaktować Cię z naszymi zaufanymi przyjaciółmi. Oni zaproponują Ci zakwaterowanie w różnych standardach, a Ty sam wybierzesz takie, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Po prostu daj nam znać, że potrzebujesz naszej pomocy w tej materii. Albo możesz zwyczajnie zarezerwować swój pobyt w Casa Imila, sympatycznym guesthouse’ie z polską obsługą, w centrum Tulum, dosłownie kilka minut piechotą od bazy nurkowej Mayan Waters.
Jakie jest napięcie elektryczne w Meksyku?
Napięcie wynosi 110V, a gniazdka pasują do wtyczek typu A, takich z dwoma płaskimi, równoległymi bolcami. Jako, że przyjeżdżasz z Europy, gdzie bolce są okrągłe, a napięcie wynosi 220V, nie zapomnij zabrać ze sobą przejściówki!
Jaka waluta obowiązuje w Meksyku? Jaki jest jej przelicznik w stosunku do popularnych światowych walut?
Oficjalną walutą Meksyku jest meksykańskie peso (MXN).
1 USD = 19 MXN
1 EUR = 22 MXN
1 GBP = 25 MXN
1 PLN = 5 MXN

Nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie? Zbyt mało informacji na interesujący Cię temat? Skontaktuj się z nami e-mailem, poprzez Skype lub za pomocą poniższego formularza.